На какво по Закона за безопасни условия на труд има право служителят?

На какво по Закона за безопасни условия на труд има право служителят?

Ние ходим на работа, за да работим, така че основното нещо, на което всеки от нас има право, е да работи в условия, отговарящи на изискванията за защита на труда. Работодателят е този, който е длъжен да осигури безопасни условия на труд.

Така че работодателят е този, който отговаря за безопасността на служителите по време на експлоатацията на сгради и конструкции. Освен това за своя сметка закупува защитни средства и провежда задължителни медицински прегледи.

Определени категории служители имат право на допълнителни гаранции в областта на охраната на труда. Говорим за жени и тийнейджъри.

Охрана на труда на жените

Бременните жени не трябва да се изпращат в командировки, да се ангажират с извънреден труд, работа през нощта, през почивните дни и празниците.

Подготвяте ли се за раждането на бебе? Работодателят  може да намали производителността за Вас или да Ви прехвърли на друга работа, където няма вредни производствени фактори.

Всичко, което е необходимо за това, е да представите медицински документ (свидетелство за бременност) и да напишете заявление за преместване на лека работа.

Жени с деца под 3-годишна възраст могат да бъдат изпращани в командировки и да участват в горните работи само с тяхно писмено съгласие.

Безопасни условия на труд при младежите

На непълнолетни работници е забранено да се занимават с различни работни места с трудни, вредни или опасни условия на труд. Тийнейджърите няма да могат да си намерят работа в стоманодобивна фабрика или мина, нощен клуб или магазин за алкохол. Забранени са и сменният метод и непълното работно време.

Освен това тийнейджърите не трябва да бъдат изпращани в командировки и да бъдат приканвани да работят извънредно.

Друг важен момент е работното време. То директно зависи от възрастта на служителя:

  • от 14 до 16 години: не повече от 24 часа в седмицата;
  • От 16 до 18 години: не повече от 35 часа седмично.